כמה פעמים שמעתם: "אני בעודף משקל כי יש לי חילוף חומרים איטי"?

ראשית התופעה הזו די נדירה באוכלוסייה
שנית, למרבית האנשים בעודף משקל יש חילוף חומרים דומה או מהיר יותר מאשר אנשים רזים.

אנשים רבים אוהבים להאשים את ההורמונים, אבל מה שמצחיק הוא שהם רק לעתים רחוקות יציינו אילו הורמונים ספציפית ואם כן לא יסבירו איך זה קורה.
הורמונים מסוימים יכולים להשפיע על המשקל על ידי הגברת הרעב או הפחתת ההוצאה האנרגטית כגון הורמון בלוטת התריס.
מה שמעניין הוא שרוב האנשים שטוענים זאת, מעולם לא בדקו את ההורמונים שלהם, וגם כשאני ממליץ לרבים לבדוק זאת הם נרתעים, אולי מחשש לגלות שהם נורמליים ואז היה להם תירוץ אחד פחות להצליח.

ויש אנשים שמרגישים שהם בחיפוש אחר היחס הנכון עבורם בין פחמימות לשומנים ובמציאות הם קופצים מדיאטה אופנתית אחת לאחרת והם בעיקר לא עקביים, ובין אכזבה לכישלון הם חווים בולמוסים בין הדיאטות שלהם, אולי כי גזרו על עצמם מראש משהו שלא ניתן להתמיד בו.
במקום להתמקד בהתנהגויות ועקרונות מנחים, הם מאשימים רכיב תזונה תורן כלשהו: סוכר, ממתיקים, שמן זרעים או לקטינים…

אבל אם נחקור נגלה שהאנשים הרזים והבריאים בעולם לא בהכרח מתנזרים מסוכר או פחמימות, הם חיים לפי התנהגויות ועקרונות מנחים, למשל 3 ארוחות ביום, למשל להימנע מארוחות בלילה ועוד
אנחנו לא שומרים על כללי הבסיס והצרכים הקיומיים (כמו 7.5 שעות שינה, 2 ליטר נוזלים וכמות חלבון מותאמת אישית ועקרונות שאנו מלמדים בפגישות) ומתפלאים איך הסטרס מגביר את הקרייב ואיך מתפתחת לה ההתמכרות.
כשמתייחסים להתנהגויות האכילה כמו לחוקי תנועה, כמעט שאין תאונות! אבל זה משהו שצריך ללמוד. למעשה, מחקרים מראים שניתן לאבד משקל גם עם דיאטות שונות ואפילו מנוגדות כל עוד מקפידים על הכללים.
אז לפני שתחליטו להתחיל כל דיאטה שהיא, תשאלו את עצמכם האם תיאורטית היא מתאימה לכם לכל החיים? כמו דת. לדוגמא, האם אתם יכולים/ רוצים בלי פחמימה כל החיים? אם לא, אז אל תתחילו בכלל.
ואם נהיה כנים לרגע, רוב הסיבות שמונעות מאיתנו ירידה במשקל תלויות בנו, או בידע או במשמעת שלנו ואני חלילה לא שופט, אבל זה משהו שמצריך פוקוס -כדי לראות את הדרך, הדרכה – כדי לדעת איך להתמודד עם הקשיים ותמיכה -שתאפשר להתמיד.
נכון שיש אנשים שיש להם נסיבות גנטיות וסביבתיות שמקשות עליהם לרדת במשקל. אבל האם אתם באמת חושבים שמצבו של כל מי שהצליח לרדת במשקל לפנכם היה טוב יותר משלכם?
אז כדאי לשים את האגו בצד ולקחת את הגוף ברצינות.

שתפו אותי מה אתם חושבים.

print

השארת תגובה