צום- יום כיפור

עשה ואל תעשה – המדריך המלא לצום יום כיפור

איך להתנהל לפני הצום:

הקפידו על שתיה מרובה של מים ביממה של לפני על מנת למנוע כאבי ראש ולהפחית תחושת רעב. מומלץ לשתות לפחות 2.5 ליטר על מנת שהגוף יהיה רווי בנוזלים, ולהימנע כמה שניתן משתיה מתוקה כמו אלכוהול ומיצים שעשויים לגרום בהמשך לירידה דרסטית ברמות הסוכר, חולשה, רעב ותשוקה למתוק.
מכורים לקפה? בימים שלפני הצום המעיטו בצריכת משקאות המכילים קפאין כיוון שמדובר בחומר משתן הגורם להפרשה של נוזלים וגם כדי להפחית את כארבי הראש בצום. משתוקקים לקפה? שמרו אחד בכניסה לצום.
רגילים לאכול פחמימות? זה לא הזמן להוריד אותם. מומלץ לאכול פחמימות מורכבות לפני הצום, אלה אוגרות נוזלים ומהוות מאגר לאנרגיה זמינה. צריכה שלהם לפני הצום יכולה למתן תחושת צמא ולהשרות תחושת שובע לאורך זמן. לדוגמא: תפו"א, בטטה, עדשים, חומוס, דגנים מלאים.
שילוב של שומן או חלבון לצד מנת הפחמימה יהיה מוצלח. שילוב כיוון כזה עשוי למתן את עליית הסוכר בדם וכן לסייע לתחושת שובע ארוכה יותר
לפני הצום – הקפידו על תפריט שגרתי ומאוזן, תוך מתן דגש על כמות סיבים וחלבון גבוהה. זה לא הזמן לשינויים דרסטיים- אכילה מרובה ותכופה, העמסה או קיצוצים לפני הארוחה המפסקת לא יעשו איתכם חסד.
מתאמנים ? הרחיקו כמה שניתן את האימון מהצום. ואם אתם לא מיומנים בהפסקות אכילה ארוכות, בחרו באימון קליל אם אתם ממש חייבים ועדיף כוח מאירובי עם הזעה מרובה.
איך לשבור את הצום?

מומלץ לשבור את הצום בלגימה איטית של כוס מים או תה חם. חשוב לפזר את הנוזלים לאורך הערב, ולא לשתות בבת אחת.
חשבתם ששוברים צום עם עוגה ? טעות. על מנת להנות מהיתרונות הבריאותיים של הצום מומלץ לשבור את הצום עם מעט חלבון רזה כמו מעדן מועשר, גבינה רזה ועוד. לאחר הצום, הרגישות לאינסולין גבוה במיוחד ומנה שעיקרה פחמימות פשוטות יכולה לגרום לקפיצה חדה של אינסולין, עליה מהירה של סוכר בדם בחילה ובהגזמה גם אגירת שומן מוגברת.
מומלץ לא לשבור עם מנה שומנית כיוון במהלך הצום חלה ירידה במיצי מרה , זמן עיכול עולה ויש האטה בספיגה.
וזכרו! גם אם רעבים ממש, לא להתנפל. אכילה בכמויות גדולות לאחר הצום עשויה להוביל לתחושת כבדות וכאבי בטן. אכלו לאט, לעסו טוב- על מנת לאפשר עיכול טוב של המזון.
שיהיה צום קל ומועיל

גמר חתימה טובה ושנה נהדרת.

print
השארת תגובה